Perfumy z nutą piżma – jak działają na zmysły?”
9 kwietnia 2023Ranking perfum damskich na lato 2023
15 czerwca 2023Okres PRL-u w Polsce przypada na lata 1945-1989. W tym czasie w kraju brakowało dóbr luksusowych, w tym perfum.Pomimo deficytu, perfumy z epoki PRL pozostawały popularne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Był to ich sposób wyrażania indywidualności oraz stylu. Jednak ograniczona podaż importowanych zapachów sprawiła, że wielu Polaków musiało polegać na zapachach produkowanych lokalnie.
Jakimi perfumami pachniał PRL?
Perfumy damskie i męskie mają wielu fanów na całym świecie. Są obecnie dostępne nie tylko w ekskluzywnych perfumeriach, ale również w butikach z markową odzieżą. Dobre perfumy z epoki PRL w atrakcyjnych cenach znajdziesz przede wszystkim w perfumeriach online, takich jak Ambasada Zapachu. Dla wielu kobiet i mężczyzn przyjemny zapach jest równie ważny, jak stylowe ubranie. Obecnie na półkach sklepowych (tych stacjonarnych i online) mamy szeroki wachlarz dostępnych zapachów. Jednak nie zawsze tak było…
Czy w czasach PRL-u perfumy damskie były towarem luksusowym ?
W PRL-u oryginalne perfumy damskie były towarem luksusowym. Marzeniem wielu kobiet były oczywiście francuskie perfumy, które dostępne były tylko w kultowych już Peweksach czy Baltonie . Równie trudno było kupić angielskie perfumy i inne produkty zagranicznych marek. W PRL-u był bardzo ograniczony wybór zapachów, dlatego kobiety musiały zadowolić się tym, co było dostępne na sklepowych półkach. Zwłaszcza, gdy nie posiadały zagranicznej waluty.
Chociaż dostępne perfumy nie były tak wyrafinowane, jak ich zachodnie odpowiedniki, nadal zajmowały szczególne miejsce w sercach wielu Polaków. Były postrzegane jako sposób na wyróżnienie się w świecie, w którym króluje konformizm, szarość i rutyna.
Kobiece perfumy epoki PRL
Niekwestionowanym liderem perfum i wód toaletowych dla kobiet w naszym kraju była Pani Walewska. Kultowa kompozycja zapachowa, na którą składają się ciepło, róża i jaśmin. Pani Walewska była produkowana przez firmę Pollena Miraculum. Perfumy dostępne od 1971 roku zachwyciły Polki, a ambasadorką marki została… hrabianka i aktorka, Beata Tyszkiewicz. Ciekawostką jest że Pani Walewska jest nadal produkowana i dostępna w wielu sklepach. Czy skład i zapach tych perfum uległ zmianie? Musisz to sprawdzić osobiście!
Perfum z PRL – Być może – czyli kultowy odpowiednik Chanel no 5
Kultowy zapach rodem z PRL to oczywiście „Być może”. Zapach ten powstał na wzór francuskiego Chanel No 5, na którego punkcie oszalała Marylin Monroe. W PRL-u lat 80-tych sprzedawano go dosłownie wszędzie! Jak widać, już w tamtych czasach były dostępne odpowiedniki markowych perfum i cieszyły się sporym zainteresowaniem.
Wiele kobiet pozostawiało w tyle słodki zapach dokładnie perfum „Być może” i nadal z sentymentem wracają do tego niepowtarzalnego aromatu.
Mi osobiście utkwiła w pamięci charakterystyczna buteleczka, która widniała w witrynie kiosku Ruchu. Wówczas nie kojarzył się z budką, który młodzi znają dziś. Każdy sklep, kiosk czy sprzedawca detaliczny to było w Polsce coś!
Z czasem linie „Być może” rozbudowano o nowe wersje zapachowe. Co ciekawe, Paris by Miraculum do dziś można znaleźć na drogeryjnych półkach.
Sprawdź zamiennik perfum 101 inspirowany Chanel 5 od Ambasady Zapachu
Jak właściwie opisać zapach perfum, który był marzeniem kobiet lat osiemdziesiątych ? Recenzje mieszanki piżma, wanilii, ambry i drzewa sandałowego. Serce zapachu gdzie bije róża i mistyczny jaśmin, wiele nagromadziło się kontrowersji w ciągu prawie 100 lat istnienia perfum.
Perfumy stały się legendą, kiedy ikona kina lat 60 Marilyn Monroe zaczęła w nich sypiać (i tylko w nich). W kampanii reklamowej Chanel z 2012 roku wykorzystano archiwalne nagrania aktorki wypowiadającej te słowa, odkryte po latach. Perfumy inspirowane 101 to wysokiej jakości kopia Chanel no5 w jej pierwszej wersji. Warto pamiętać, że skład perfum został nieco zmieniony kilka lat temu, a oryginalnych flakonów trzeba szukać dłużej. Zamawiając zapach #101 masz pewność, że zapach nie tylko spełni Twoje marzenia, ale będzie również wierną repliką legendarnej oferty Coco Chanel. To absolutny must have każdej stylowej kobiety!
Woda perfumowana Currara to odpowiednik Poisone marki Dior
Kolejny zapach perfumy z epoki PRL, który znamy do dziś jest Currara. Miała być odpowiedzią na perfumy Diora „Poison”. To jedne z pierwszych damskich perfum, które pamiętam z reklamy w telewizji.
Damskie perfumy inspirowane 118 -odpowiednik Poison Diora
Oparty na zapachu Poison Christiana Diora, zapach to prawdziwa uczta, stworzona dla kobiet zdecydowanych i nieco mniej odważnych, ale równie zmysłowych kobiet. Osoba, która go nosi, to zdecydowanie kobieta, która z rozwagą realizuje swoje cele i zna swoją wartość. Wie, że kuszący zapach to tylko przedsmak jego nieodpartego uroku.
Perfumy marki Cafe to również okresu prl-u dostepne na polskim rynku
Zamiast Opium Yves Saint Laurent Polki mogły kupić tańszy odpowiednik tych perfum z Pewexu – Oriental Cafe of Cafe Parfums. Jean-Jacques Diener stworzył ten zapach w 1978 roku jako wariację na temat zapachu kawy. Odpowiednia na jesienno-zimowe dni kawiarnia ma pikantne i ciepłe aromaty paczuli, które przywodzą na myśl miłe spotkanie z przyjaciółką przy filiżance cappuccino. Męskim odpowiednikiem tych perfumy z epoki PRL był zapach Homme de Cafe, jednak bardziej ukerunkowana w kierunku nut drzewnych. Zapach stworzony przez słynnego Alberto Morillasa.
Do kultowych zapachów prl-u zaliczamy też perfumy damskie inspirowane Opium od Ambasady Zapachu
Perfumy inspirowane Opium, to mieszanka kwiatowej słodyczy bergamotki, lukrecji i jaśminu, wzbogacona cytrusową nutą zielonej mandarynki. Oprócz wspomnianych wcześniej składników dymnych, w bazie zapachu dominuje również opoponas, który swoją goryczką równoważy całą kompozycję. Perfumy te, oparte na kultowym opiumowym zapachu Yves Saint Laurent, należy zarezerwować na wielkie wyprawy w długie zimowe wieczory.
Jakich jeszcze perfum damskich używały Polki z okresu PRL-u ?
Kultowe zapachy od marki Cacharel
Wspominając należy również wspomnieć o powstałej w 1962 roku firmie kosmetycznej Cacharel. Najbardziej znane zapachy tej marki to kwiatowy Eden z 1994 roku, który pachnie tajemniczym ogrodem w deszczu, czy Noa – kwiatowo-drzewno-piżmowe perfumy z 1998 roku.
Jakie perfumy męskie z PRL-u nadal są w znane?
Czy wiesz jak pachniał mężczyzna czasów PRL ?
Męzczyzni mogli liczyć na wodę kolońską “Brutal “. Była najbardziej popularna w latach 80. Perfumy z epoki PRL polskich marek wzorowano na bardzo popularnej wówczas francuskiej marce Brut, linii perfum promowanej przez największe światowe gwiazdy.
PRL-owska męska woda kolońska Brutal należy do męskich zapachów . Kompozycja roślinno-aromatyczna produkowana w fabryce Pollena. Miała przywoływać prawdziwą męskość .
Do dziś reklamowany jest hasłem „Brutal – zapach prawdziwego mężczyzny”.
Woda kolońska Przemysławka to męskie perfumy okresu PRL-U
Jeden z najstarszych zapachów wody kolońskiej na polskim rynku, stworzony na wzór perfum fougere, Fougere Royal 1882 roku, ( Fougere z francuskiego to paproć ). Produkowana w poznańskiej fabryce Pollena-Lechia Przemysławka Cologne trafiła do sprzedaży w 1932 roku i co ciekawe nadal jest oferowana w znanych salonach fryzjerskich i barberskich i nadal znajduje swoich wielbicieli.
Pierwszy zapach fougère, od którego wzięła się nazwa całej grupy perfum fougère, został stworzony w 1882 roku przez Paula Parqueta. W swojej kultowej kompozycji połączył lawendę, nuty drzewne i kumarynę, przyjemnie pachnącą syntetyczną cząsteczkę, przypominającą nieco siano. Swoją pracę nazwał Fougere Royale i została wydana przez wytwórnię Houbigant. Fougère oznacza po francusku paproć, a wszystkie zapachy, o których mowa w tej nazwie, nawiązują do jej zapachu i składu ponadczasowych perfum Parquet.
Myślę,że najbliższym aromatem do tego klimatu będzie odpowiednik zapachu Terre D’Hermes
Niemal każdy znał w PRL-u perfumy męskie Dior Fahrenheit
Jedni go kochają, inni nienawidzą – chyba żaden męski zapach nie budzi tak skrajnych emocji. Oryginalne francuskie perfumy Dior Fahrenheit z 1988 roku to drzewno-kwiatowo-piżmowe perfumy stworzone przez Jeana-Louisa Sieuzaca i Michela Almairaca. Uważane za jeden z kamieni milowych perfumerii, perfumy zdecydowanie przeznaczone są dla świadomych, pewnych siebie i dojrzałych mężczyzn powyżej 30 roku życia. Otwierają się energetycznymi nutami bergamotki i cytryny. Nuta głowy jest zdominowana głównie przez bergamotkę i mandarynkę. Rozgrzewającą bazę zapachu stanowi ziemista paczuli ,wetiweria i skóra .
Dziś zapachy epoki PRL-u nadal mają pewien urok dla tych, którzy ją przeżyli. Niektórzy uważają je nawet za przedmioty kolekcjonerskie, a rzadkie butelki osiągają wysokie ceny na aukcjach.
Ogólnie rzecz biorąc, choć perfumy w czasach PRL-u nie były może tak różnorodne i łatwo dostępne jak dzisiaj, to jednak potrafiły uchwycić esencję tamtych czasów i zająć szczególne miejsce w pamięci wielu Polaków.
Wspomnienia z mojego dzieciństwa
Osobiście okres PRL-u wspominam jako dziecko bardzo miło. To oprócz zapachów perfum, (moje ulubione to kwiatowe perfumy ) zapach szamponu zielone jabłuszko, i mydełko dla dzieci Bobas.
To również zapach pomarańczy i mandarynek na święta. I ten okres wyczekiwania na nie .To kultowe meble na “wysoki połysk”. Gdzie na półkach stało kryształowe szkło. A szklanki na herbatę u Babci i Dziadka były podawane w metalowych koszyczkach. Przypomniał mi o tym plakat ,który znalzłam na stronie zfragmentów.
Podsumowując,był to czas ciekawy . A kreatywność Polek i Polaków była nieskończona.
Co Wam najbardziej utkwiło w pamięci z tamtych czasów ?
Zapach PRL-u: Perfumy w PRL-u