PALOMA PICASSO -historia

27 września, 2020

Kolejna Gwiazda z kolekcji Kreatorzy

Poznajcie historię niezwykłej kobiety. PALOMA PICASSO

Paloma Picasso, a właściwie Anne Paloma Ruiz-Picasso y Gilot, urodziła się 19 kwietnia 1949.

To francusko-hiszpańska projektantka mody i kreatorka perfum ora biżuterii.

Jest córką malarza Pabla Picassa i Françoise Gilot – malarki i pisarki.

We wczesnym wieku Paloma była przedmiotem wielu obrazów jej ojca, w tym “Palomy z pomarańczą” i “Palomy w błękicie”. Godzinami towarzyszyła ojcu w pracy.

Talent i wyrazisty charakter zapewniły jej status ikony i przedsiębiorczej projektantki. Zajęła się projektowaniem mody – założyła firmę, stworzyła własną markę, przede wszystkim nazwane jej imieniem perfumy i linię ubiorów wieczorowych.

Z czerwoną szminką się nie rozstaje – to jej znak rozpoznawczy. Zdecydowany kolor ust doskonale oddaje jej silny charakter.

Już jako nastolatka odkryła w sobie pasję do biżuterii. Dorastając, zaczęła zgłębiać specjalistyczną wiedzę na temat projektowania biżuterii i stosunkowo szybko wkroczyła do świata mody.

Uwielbiał ją nie tylko Saint Laurent, któremu pomagała tworzyć akcesoria do pokazów, ale także Andy Warhol, który czesto fotografował Palomę. Stała się mu wyjątkowo bliska – spełniała zarówno rolę muzy, jak i powierniczki Laurent’a.

Córkę Picassa i kreatora łączyła pasja do mody… i do Marrakeszu. Współpraca z francuskim prekursorem otworzyła Palomie drzwi do kariery.

Stała się ikoną współczesnych czasów, emanując wdziękiem w stylu glamour i estetyką “retro”. Uwiebia odważne kapelusze, a w jej strojach widoczna jest stylistyka lat 70-tych i iberyjskie korzenie.

Czerwona szminka i kruczoczarne włosy są jak sygnatura, jak podpis.

Paloma projektuje biżuterię dla słynnej marki Tiffany & Co. juz kilkadziesiąt lat. Nazwisko Picasso zobowiązuje – wykorzystuje je w sztuce biżuteryjnej i może szczycić się faktem, iż wyczucie kolorów i operowanie nimi ma we krwi.

Jej biżuteria to wyraziste kształty, głębokie kolory, masywność. Picasso sięgnęła po złoto, duże kamienie, metal, perły. Kreatorka działa jednak na wielu płaszczyznach – pod nazwą Paloma Picasso ukazały się perfumy, akcesoria i kosmetyki.

W 1984 r. zaczęła współpracę z L’Oreal, tworząc perfumy „Paloma”.W 1988 r. Picasso została uhonorowana przez The Fashion Group, nagrodą MODA za doskonałość wzornictwa.

W 2010 roku Picasso świętowała 30. rocznicę współpracy z Tiffany and Co., wprowadzając kolekcję opartą na jej miłości do Maroka, zwaną Marrakesz.

W 2011 roku zadebiutowała swoją kolekcją Venezia, która celebruje Wenecję i jej motywy.

Po roku 2000 przeniosła się do Szwajcarii – mieszka obecnie w Lozannie. Zajmuje się założoną przez siebie fundacją, która ma promować dzieła jej rodziców.

Autorka Anna Lewinska