D&G, CZYLI DOLCE & GABBANA

23 sierpnia, 2020

D&G, CZYLI DOLCE & GABBANA

Domenico Dolce i Stefano Gabbana to dwójka rodowitych Włochów, którzy spotkali się w 1980 roku, i wspólnie rozpoczęli przygodę w świecie mody.
To dzięki ich pasji powstała marka Dolce & Gabbana.

Domenico Dolce, urodzony na Sycylii (1958r), fach miał w ręku od urodzenia. Jego ojciec był krawcem, a Domenico od dziecka szkolił się w jego zakładzie, szyjąc i projektując. Matka zajmowała się natomiast sprzedażą tkanin i materiałów. Młody Domenico wyjechał do Mediolanu do szkoły projektowania. Jego marzeniem było pracować dla Armaniego.

Stefano Gabbana pochodzi z Mediolanu, urodził się w 1962 roku. Choć jego rodzina nie miała nic wspólnego z krawiectwem, była to jego pasja – ukończył studia designerskie w Rzymie, a później zatrudnił się w miejscu, w którym pracował Dolce. I właśnie tutaj, w 1980 roku zaczyna się wspólna historia Dolce & Gabbana. Obaj panowie założyli wspólną firmę, a swoje nazwiska umieścili w jej nazwie.

Po pierwszych miesiącach działalności wiedzieli już, że na salony mogą się dostać jedynie dzięki sukcesowi, któremu towarzyszyć będą błyski fleszy i zainteresowanie gwiazd. Wybrali właściwy moment, swoją pierwszą kolekcję zaprezentowali na Milan Fashion Week, obok największych projektantów. Mieli wizję, entuzjazm i poczucie własnej wartości. Udało się – zostali tam zauważeni. Elegancja i zmysłowość zaprojektowanych przez nich strojów okazały się dokładnie tym, na co czekał świat. Drapieżność niektórych projektów i ich oryginalność przypadły do gustu wielu znanym osobom, między innymi Madonnie. Wkrótce Włosi mieli oddziały swojej firmy w Nowym Jorku i Tokio, a ich nazwiska gwarantowały najwyższą jakość. Na początku lat dziewięćdziesiątych stworzyli własne perfumy, a wkrótce zaczęli ubierać także mężczyzn.

Po dwudziestu latach współpracy Stefano Gabbana przyznał, że Domenico Dolce jest nie tylko jego partnerem biznesowym, lecz także życiowym. Panowie od lat tworzyli duet zawodowy i prywatny. Niestety w 2005 roku ich związek rozpadł się – dziś są przyjaciółmi i wciąż razem tworzą nowe kolekcje, pod marką D&G pojawiają się nie tylko ubrania i perfumy, lecz także biżuteria, okulary, torebki czy zegarki. Z wszystkich ich projektów przebija seksapil, tak charakterystyczny dla sycylijskich kobiet. Ukochali sobie wzory kwiatowe, szczególnie kwiaty w pełnym rozkwicie, przedstawiane na ciemnym tle. Równie bliskie ich twórczości są printy zwierzęce czy włoskie nadruki.
Przez wszystkie lata budowania marki, w ich propozycjach dominował kolor zmysłowej czerwieni oraz złota. Projektanci nie szczędzili błyskotek, ozdób, haftów czy cieniutkich, zmysłowych koronek. To właście Dolce & Gabbana rozpropagowali na świecie cekinowe czy haftowane żakiety i gorsety.

Kolekcjom Włochów towarzyszą niezwykłe sesje fotograficzne. Kobiety i mężczyźni pozostają w pozornym bezruchu, niby patrzą w kamerę, niby pozują, naprawdę jednak podążają za swą pierwotną naturą, flirtują, uwodzą, kuszą. Domenico i Stefano obdarowują kobiety kreacjami, którym nie sposób się oprzeć. Gorsety, szpilki, wcięcia, dekolty, odważnie pokazane kształty, a to wszystko w lekkim przepychu, koronkowe, błyszczące, urzekająco barokowe. Tu nie ma miejsca na nudę, tu nie ma miejsca na nijakość. Kobiety D&G są świadome swej siły i urody, biorą życie pełnymi garściami i nikt nie jest w stanie im się oprzeć. Nawet w czarnych sukienkach, stylizowanych na stroje sycylijskich wdów, zapierają dech w piersiach. Są magnetyczne.

Perfumy kreowane przez D&G oddają sycylijskiego ducha radości życia, lekkości, słońca. Do klasyki przeszedł zapach Light Blue, który jest połączeniem kwiatowo-cytrusowej nuty ze śródziemnomorskim klimatem, czy The One, które łączą w sobie orzeźwiające owocowe nuty z klasyczną paletą białych kwiatów. Jest w nich ukryty włoski charakter, radosny, namiętny, pewny siebie i odrobinę tajemniczy.

Ambasada Zapachu

* część tekstu i informacji zaczerpnięto z “Lente – magazyn śródziemnomorski”