Kim jest Perfumiarz ??

6 sierpnia, 2020

KIM JEST PERFUMIARZ?

Perfumiarz to twórca kompozycji zapachowych i receptur stosowanych przy wytwarzaniu perfum lub perfumowanych kosmetyków.

Nazwiska perfumiarzy rzadko kiedy znane są szerszemu gronu. Najczęściej promowane są tylko nazwy handlowe perfum oraz nazwy i znaki towarowe produkujących je firm. Znamy perfumy pod nazwą np. “Chanel5”. Ale sama Gabrielle Chanel nie jest ich twórcą – dała im tylko markę swojego domu mody, dla którego pracują ludzie o węchu absolutnym, tworzący arcydzieła. Ciekawostką jest, że zapach Chanel5, powstał właśnie przez… pomyłkę perfumiarza. Genialny Ernest Beaux przez przypadek wlał do probówki za dużo aldehydów. Gabrielle Chanel wyczuła, że właśnie “to jest to”, a jego “pomyłka przy pracy” podbiła serca wszystkich kobiet na świecie.

Wspaniałe kompozycje zapachowe, niesamowite połączenia aromatów i wonie, które pokochały miliony – są dziełem tych bezimiennych, pozostających często w cieniu mistrzów sztuki perfumeryjnej.

Kompozycje zapachowe są produkowane przez człowieka od tysięcy lat. Zajmowali się tym np. kapłani, aptekarze, rzemieślnicy wytwarzający pachnidła. Zmianę przyniosła rewolucja przemysłowa. Nazwiska twórców kompozycji zapachowych i ich producentów zaczęły być znane, gdy rozpoczęto produkcję seryjną i dystrybucję zapachów na dużą skalę.

W kolejnych dziesięcioleciach powstały wielkie „domy perfumeryjne”, zarządzane przez specjalistów. Domy te często współpracują z wielkimi krawcami lub domami mody oraz z projektantami opakowań, charakterystycznych flakonów, będących często dziełami sztuki. Artyści perfumiarze opracowują kompozycje zapachowe przy tzw. „organach perfumiarskich”, na których są ustawione buteleczki ze składnikami, potrzebnymi do utworzenia kompozycji (złożonej z zapachowych nut i akordów). Współpracują z różnymi firmami lub z jedną, wybraną firmą (są nazywani „nosami” tych firm).

Powodzenie w zawodzie perfumiarza jest zależne od fizjologicznych cech kandydata do zawodu, jego pamięci, wiedzy i węchu, a przede wszystkim wyobraźni artysty, dla którego receptura perfum jest narzędziem umożliwiającym przekazywanie emocji. Niektórzy ze znanych „nosów” osiągnęli sukces samodzielnie, ale większość z nich korzystała z pomocy mistrzów, ułatwiających pierwsze kroki.

Przygotowanie do wykonywania zawodu perfumiarza wymaga poznania i zapamiętania tysięcy zapachów surowców (minimum to rozróżnianie 1300 zapachów) – naturalnych (np. rozmaitych olejków eterycznych) i syntetycznych, odgrywających coraz większą rolę we współczesnych kompozycjach. W pierwszym etapie szkolenia adept perfumiarstwa opanowuje umiejętność przypisywania zapachów do określonych klas, po czym uczy się ich odróżniania w ramach jednej klasy. Z czasem wzrasta umiejętność określania wpływu, jaki różne dodatki wywierają na zapach mieszanin. Pojawia się wtedy u perfumiarza zdolność przewidywania, jak zmieni się zapach kompozycji po określonej zmianie jej składu.

Adeptów perfumiarstwa kształcą obecnie specjalne szkoły, prowadzone zwykle przy dużych firmach perfumeryjnych. Najsławniejszą taką szkołą jest Givaudan, mieszcząca się na przedmieściach francuskiego miasta Argenteuil. To miejsce szczególne. Wśród jej absolwentów są m.im: Jean-Claude Ellena, nos domu mody Hermes, Thierry Wasseur odpowiadający za kompozycje zapachowe Guerlain i Jacques Polge, który od 1978 roku kreuje zapachy Chanel. Do najlepszych domów perfumeryjnych należą IFF czy Firmenich.

Najznamienitsi perfumiarze ubiegłych stuleci to ród Farina i Guerlain, Pierre Bourdon, François Coty czy wspomniany wczesniej Ernest Beaux. Wiele znanych nam współcześnie perfum skomponował np Oliwier Cresp. Warto jednak pamiętać, że tych mniej znanych, ale nie mniej utalentowanych mistrzów było i dziś jest bardzo wielu, i to im zawdzięczamy radość z używania ulubionych perfum.

Ambasada Zapachu