Christian DIOR

2 sierpnia, 2020

CHRISTIAN DIOR

Francuski projektant mody, a także kostiumograf, znany jako założyciel jednego z największych domów mody “Christian Dior”. Jego nazwisko stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie piękna; to synonim klasy, elegancji i przede wszystkim luksusu.

Urodził się w Granville, nadmorskim miasteczku na wybrzeżu Francji razem z czwórką swojego rodzeństwa. Kiedy był małym dzieckiem, jego rodzina, bardzo dobrze sytuowana, przeniosła się na stałe do Paryża. Rodzice pragnęli, żeby Christian został politykiem, ale on, wybitnie uzdolniony plastycznie, interesował się sztuką. Jako młody człowiek tworzył szkice i obrazy na paryskich ulicach, a dzięki wsparciu finansowemu ojca otworzył małą galerię sztuki, gdzie sprzedawał dzieła różnych mistrzów. Wielkimi krokami zbliżał się jednak kryzys ekonomiczny we Francji, rodzinna firma zbankrutowała, i Christian musiał zamknąć swą galerię.

W 1937 roku, dwa lata przed wojną, został zatrudniony jako projektant domu mody przez Roberta Piguet’a. Juz wtedy jego wyjątkowe kreacje wzbudzily wielkie zainteresowanie. Druga wojna światowa jednak przerwała doskonale zapowiadającą się karierę; Christian Dior został powołany do służby wojskowej, z której został zwolniony w 1942 roku. Dołączył wtedy do domu mody Luciena Lelonga, gdzie wraz z Pierre Balmain’em otrzymali stanowiska młodszych projektantów. Podczas II wojny światowej, Dior projektował suknie dla żon niemieckich oficerów oraz francuskich kolaborantów, podobnie jak inne domu mody, które pozostały na rynku w trakcie wojny. To było “być albo nie być” – zgodzić się na współpracę z wrogiem lub pożegnać się z życiem i karierą, taka byłaby cena odmowy. Ukochana siostra Christiana Diora, Catherine, służyła jako członek Francuskiego Ruchu Oporu i została pojmana przez gestapo, torturowana, a następnie wysłana do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie pozostała aż do wyzwolenia w 1945 roku. Zmarła całkiem niedawno, w 2008 roku. Nigdy nie wybaczyła bratu tego, że współpracował ze znienawidzonym okupantem i zerwała z nim całkowicie stosunki. Najpiękniejsze perfumy swojego domu mody Christian zadedykował właśnie siostrze – szlachetnej, nieustraszonej duszy, która była wzorem dla wielu kobiet. Młoda, odważna dziewczyna była nazywana przez rodzinę i przyjaciół “Miss Dior” co zostało uwiecznione na buteleczce z zapachem.

Po zakończeniu wojny, w 1946 roku, Dior zerwał wszystkie współprace i założył własny dom mody. Kolekcja, jaką zaprezentował rok później, o nazwie New Look, zrewolucjonizowała całkowicie spojrzenie na modę damską. Powojenną Francję, szyjącą sukienki z resztek firanek i tak ciasne, jak tylko się dało, aby zaoszczędzić materiał, zszokowały spódnice pełne fałd, uszyte z ogromnej ilości materiału sukienki. Dior wypromował podkreśloną sylwetkę i talię osy; dopasowane gorsety i halki połączone z bogatymi spódnicami z wielu fałd tkaniny. Jego projekty, które tak bardzo przypadły do gustu uciśnionym przez wojnę Francuzkom, stały się sławne na cały świat. Uszyte z koła spódnice, założone na bakier eleganckie kapelusze, wąskie talie stały się hitem tamtych czasów. Kobieca sylwetka dzięki jego projektom nabrała kształtu, powabu i elegancji.

Równolegle z pierwszym pokazem sukien, Dior wprowadził na rynek także pierwsze perfumy, którymi była “Miss Dior”. Twierdził, że perfumy u kobiet mówią o nich więcej, niż ich charakter pisma. To z jego domu mody pochodzą takie klasyki jak Poison i wszystkie jego wariacje, Addict, J’adore czy Sauvage. Każda z tych kompozycji była swoistym przebojem i pozostała klasykiem do dziś. Oprócz perfum powstało też wiele linii kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych pod patronatem Domu Mody Dior.

Niezbyt długo cieszył się swoją sławą. Zmarł 10 lat po swoim pierwszym sukcesie, mając tylko 52 lata. Jego dom mody przetrwał nie tylko dlatego, że pozostawił po sobie wspaniałą spuściznę, ale i zgrany zespół. Gdy Yves Saint-Laurent pokazywał swoją pierwszą kolekcję, lansującą linię trapezu, powitano ją owacjami na stojąco. Zatrudniony jako asystent Diora 19-letni wówczas Yves Saint Laurent, po jego śmierci został dyrektorem artystycznym domu mody i kontynuatorem prac wielkiego wizjonera. Uczeń szybko przescignął mistrza, ale to już jest temat na kolejną opowieść.

#ChristianDior