PSZCZOŁY TWORZĄCE PERFUMY

11 lipca, 2020

PSZCZOŁY TWORZĄCE PERFUMY

Lato, a więc kwiaty kwitną, a pszczoły pracują pełną parą. W powietrzu unosi się zapach miodu. Jednak są też pszczoły, które oprócz miodu tworzą… perfumy. To szczególny gatunek – “pszczoła storczykowa”. 🐝

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to ich nietypowe ubarwienie. Posiadają piękny metaliczny kolor, najczęściej zielony, jednak występują też osobniki złote i niebieskie.

Samice zbierają pyłek, propolis i nektar, z kolei to właśnie samce odpowiedzialne są za tworzenie wymyślnych kompozycji zapachowych.
Na tylnych nóżkach posiadają specjalne “bańki”, dzięki którym gromadzą lotne substancje zapachowe, najczęściej właśnie ze storczyków. Napotkane olejki, żywice i frakcje białkowe pakują do perfumeryjnych pojemników na balonowato rozrośniętych tylnych udach. Badania wykazały, że samcom zależy na skomponowaniu jak najbogatszego i najoryginalniejszego melanżu zapachowego.
Swoją „zapachową pieśń” samce tych pszczół prezentują w ciepłe, słoneczne dni na pniu lub konarach wybranego drzewa, gdzie wachlując skrzydłami, rozsiewają wonie mające oczarować partnerki.
Rozpylają potem stworzoną przez siebie woń skrzydełkami, gdyż wykorzystują zapachy do zalotów wobec samic i oznaczania terytorium. Każdy samiec ma własny pomysł na kompozycje zapachową i stanowi to nie lada wyzwanie, aby zwabić konkretną partnerkę.
Samice z kolei na tylnych nóżkach mają specjalne “koszyczki” do zbierania pyłku, podobnie jak typowe pszczoły, jednak żyją one zupełnie inaczej niż nasze miodowe zbieraczki. Pszczoły storczykowe nie posiadają rozbudowanej struktury społecznej i działają samotnie lub żyją w bardzo małych rodzinach. Do tego czasami zamiast zbierać pokarm, wolą one go podkradać innym osobnikom tego samego gatunku. Posiadają żądło, jednak wykorzystują je tylko w ostateczności.

Pszczoła storczykowa żyje w Ameryce Południowej i Centralnej 🙂

Autorka #AnnaLewinska