Róże w perfumach

2 czerwca, 2020

Róże w perfumach

roze

RÓŻne oblicza róż… 😉 🌹

RÓŻA DAMASCEŃSKA
Królowa róż – powstała dzięki skrzyżowaniu najstarszych, szlachetnych gatunków – pochodzi z Bliskiego Wschodu; największe jej plantacje znajdują się w Bułgarii, Turcji i Iranie. Kwitnie dwa razy do roku. Kwiaty są jej największą ozdobą. Są duże, różowe lub białe, pełne lub półpełne, o charakterystycznym układzie rozetowym, dość płaskie. Dodatkowym atutem jest ich niezwykle intensywny, piękny zapach. To dzięki niemu róże te są szeroko wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym, a ich płatki, po destylacji stanowią źródło cennego olejku różanego oraz wody różanej. Można się spotkać z takim jej określeniem jak “róża bułgarska”

RÓŻA PIŻMOWA
odmiana mieszańcowa (powstała z kilku różnych gatunków) we Francji. Róże piżmowe silnie pachną piżmem – zapachem podobnym nieco do kamfory. Jest wydzielany przez gruczołki na szypułkach kwiatowych. Krzewy są gęsto ulistnione i niezwykle obficie kwitnące, kwiaty bardzo licznie zebrane w duże kwiatostany.

RÓŻA FRANCUSKA
jest gatunkiem, od którego wywodzą się nasze “dzikie róże” których płatki i owoce zbieramy na konfitury. Kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są pięciopłatkowe, średniej wielkości, różowe, wydzielają bardzo przyjemny i intensywny zapach. Można spotkać odmiany o kwiatach pełnych lub półpełnych. Często sadzi się ją przy ogrodzeniach, przy oknach i wzdłuż alejek, aby móc korzystać z pięknego zapachu jaki wydają jej kwiaty. Olejek jaki z niej uzyskujemy jest jednym z najcenniejszych w perfumiarstwie.

RÓŻA STULISTNA
Charakterystyczny kwiat o ogromnej ilości płatków, ciężki, silnie pachnący, koloru różowego lub czerwonego. Są to zwarte krzewy o kwiatach pełnych. Pod ciężarem tych pełnych kwiatów pędy tych róż przeginają się i zwisają, a niejednokrotnie nawet łamią się. Typowa róża stulistna (nie modyfikowana przez ogrodników) ma jaskraworóżowe kwiaty. Jest uprawiana jako roślina ozdobna. Pozyskuje się z jej płatków niezwykle drogocenny w kosmetyce i perfumiarstwie olejek różany.

Anna Lewińska