Białe kwiaty w perfumach

17 maja, 2020

Białe kwiaty w perfumach

biale

“BIAŁE KWIATY” w perfumach. Co oznacza ten akord zapachowy?

Bardzo często w opisach perfum pojawia się termin “białe kwiaty”. Nie dotyczy on jednak wszystkich kwiatów w kolorze białym. Grupa roślin nazwana “białymi kwiatami” zawiera związek zapachowy o nazwie indol – jego pochodne są naukowo stwierdzonymi afrodyzjakami. Aromat indolu, na pograniczu zapachu kwiatu jak i wydzieliny ludzkiego ciała, jest wyjątkowo sensualny, bliskoskórny. Jeśli w składzie perfum znajdziemy ów składnik, będzie to sygnał wskazujący na zawartość akordów jaśminu, jaśminowca, gardenii, tuberozy, lili, narcyza i kwiatu pomarańczy. “Białe kwiaty” odznaczają się mocnym, narkotycznym zapachem – intensywnym, długotrwałym.

GARDENIA to gatunek niewielkiego, wiecznie zielonego krzewu. W stanie naturalnym rośnie głównie w Azji, w Chinach, Japonii czy Wietnamie. Można ją spotkać w wielu europejskich ogrodach uprawianą jako kwiat ozdobny. Gardenia ma wyłącznie kwiaty białe w różnych odcieniach. Nieliczne gardenie mają kremowe środki. Jej zapach jest bardzo mocny; przypomina woń jaśminu, ale jest bardziej głęboki, pudrowy, słodki.

TUBEROZA to roślina z rodzaju agawowatych, tak jak np jukka znana z naszych ogrodów. W stanie naturalnym występuje głównie w Meksyku. Tuberoza to niezwykle kobieca, silna i dominująca nuta. To narkotyczny, bardzo słodki zapach.

LILIE zna chyba każdy z nas, są bylinami cebulowymi, należącymi do rodziny liliowatych. Na świecie istnieje sporo ponad 100 odmian. Zapach lilii jest mocno pudrowy, intensywny, kadzidlany.

NARCYZ BIAŁY to kwiat należący do rodziny amarylkowatych. Należy do niego kilkadziesiąt gatunków. Dziko rosną w krajach śródziemnomorskich, w Europie Środkowej i Północnej. Zapach narcyza, trudny do porównania z czymkolwiek innym, jest lekko zielony, a jednocześnie slodki i pudrowy.

KWIAT POMARAŃCZY to drobne, białe kwiaty drzewa gorzkiej pomarańczy, z których uzyskuje się olejek zwany NEROLI. Popularne na całym świecie, występują od Chin po Europę. Zapach neroli jest wytrawny, zielony, upajający.

JAŚMINOWIEC to krzew ozdobny, dość popularny w Polsce. Jego zapach odbierany jako “pudrowy i ciężki” zazwyczaj długo się utrzymuje, nadaje perfumom trwałość i intymny charakter.

JAŚMIN SAMBAC to pnącze. To roślina orientalna, pochodząca ze Wschodu. Pachnie świeżo, “kremowo” i niezwykle esencjonalnie. Jaśmin nazywany jest czasem „kwiatem nocy”, a to dlatego, że najpiękniejszy i najsilniejszy zapach wydziela nocą i o wczesnym świcie – wówczas dokonuje się jego zbioru.

Białe kwiaty znajdziecie np w:

  • 350 refan
  • 001 refan
  • 036 refan
  • 117 refan
  • 139 refan
  • 145 refan
  • 166 refan
  • 180 refan
  • 325 refan

Anna Lewińska