Żywica w perfumach

13 maja, 2020

Żywice w perfumach

zywica

Żywice w perfumach. Najczęściej występują jako nuta bazy 🙂

KADZIDŁOWIEC
Pochodzi z Bliskiego Wschodu i jest drzewem o nazwie Boswelia, z którego pozyskuje się gumożywicę o wyjątkowym zapachu, zwaną OLIBANUM. Żywica kadzidłowca, która wypływa w miejscach uszkodzeń kory, w zetknięciu z powietrzem zastyga w formie „łez” o różnych odcieniach żółci. Olibanum jest uważane za najstarsze perfumy na świecie. Najdroższe kadzidło, dymne, ziemiste, nasycone słodyczą, wyjątkowo zmysłowe.

OUD
Inaczej żywica z drzewa agarowego – jeden z najbardziej tajemniczych i fascynujących składników w perfumach. Drzewa agarowe w stanie dzikim występują w Tajlandii, Kambodży i Wietnamie. Oud powstaje w wyniku zainfekowania drzewa agarowego pewnymi gatunkami grzybów. W wyniku długoletniej walki rośliny z grzybem, wnętrze pnia przybiera czarną barwę. Kolor ten spowodowany jest odkładaniem żywicy – oudu właśnie. Olejek używany w perfumach powstaje z drzew, które są zainfekowane od co najmniej kilku lat. Tylko wtedy agar ma odpowiednią wartość zapachową. Jego aromat jest balsamiczny, drzewny; dymna nuta przybiera czasem słodkawą formę.

MIRRA
To wonna żywica otrzymywana z drzew i krzewów należących do rodzaju balsamowców występujących na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Śródziemnego. Mirra samoistnie wypływa z balsamowca w postaci przeźroczystych, czerwonobrunatnych niewielkich grudek. Ta której używa się w perfumiarstwie, ma konsystencję skrystalizowanego miodu i drzewny, gorzki, korzenny zapach.

ŻYWICA ELEMI
Jest nazywana inaczej manilą i pochodzi z Filipin i Ameryki Środkowej. To wonna, naturalna żywica pozyskiwana z drzewa tropikalnego – kanarecznika. Żywicę elemi pozyskuje się z żywych drzew przez żywicowanie lub z pni i konarów ściętych drzew. Ma miękką, nieprzezroczystą i lepką strukturę. Posiada cytrusowo-terpentynowy aromat; świeży, z pieprzowo-korzenną nutą, delikatnie cytrynowo-żywiczny.

BENZOES
Benzoes to naturalna żywica z drzewa występującego w Tajlandii i Laosie. Płynna, przypominająca gumę wydzielina jest zbierana w stanie półpłynnym, twardnieje pod wpływem powietrza i światła, tworząc kruchy żywiczny produkt o barwie brązowej. Jest wykorzystywany w aromaterapii od setek lat. Ma słodki balsamiczny zapach podobny do wanilii. Padchnie słodko i nieco narkotycznie; to głęboki, ciepły, otulający aromat.

Anna Lewińska